Współczesna stomatologia dysponuje ogromną ilością materiałów o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Jeszcze nie dawno stomatolog posiadał i używał „materiału światłoutwardzanego” do wszystkich wypełnień i odbudów. Dzisiaj powinno się stosować inny materiał do zębów przednich a inny do tylnych, inny do małych ubytków a inny do dużych, wreszcie zupełnie inny do estetycznej odbudowy techniką warstwową.

Ponadto w ostatnich latach zalewa nas masa materiałów sprowadzanych najczęściej z Chin (Allibaba - chińskie allegro), nie testowanych, o nieznanych właściwościach i niezbadanym wpływie na zdrowie pacjentów. Śmieszni producenci, śmieszni dystrybutorzy ale efekt niekoniecznie musi być śmieszny. Ceny takich materiałów zaczynają się od ok.20 zł / ml. Róznice w cenie nie są drobne. Dla materiałów, które stosuję dochodzą do 800 % (ośmiuset procent)

Dlatego tak dokładnie opisuję materiały, którymi pracuję i upoważniam każdego pacjenta do sprawdzenia czym wypełniam ubytek.

Gaenial – jeden z najlepszych produkowanych obecnie materiałów japońskiej firmy "GC". To najwyższa półka, na której znajdują się jeszcze dwa, może trzy materiały innych producentów.

null

Gaenial Bond ( ponad 300 zł / 5 ml). - bond to rodzaj spoiwa łączącego materiał z zębem. Musi być stosowany do każdego wypełnienia. Ma ogromy wpływ na jego szczelność i  trwałość. Ceny najtańszych zaczynają się poniżej 40 zł za 5 ml.

null

Gaenial anterior (ok. 60 zł / ml) do odbudów estetycznych. W technice warstwowej odbudowy korony zęba stosuje się 4-5 jego odcieni w zależności od struktury zęba.

https://www.youtube.com/watch?v=T2hEVM9NWkU

Gaenial posterior (ok. 60 zł / ml)– materiał do wypełnień w zębach tylnich (samodzielnie lub w połączeniu z everX posterior) o bardzo dużej wytrzymałości a zarazem wysokiej estetyce.

Gaenial Universal Flow (ok. 75 zł / ml) podobnie jak następny w opisie EverX Posterior to materiały, którymi firma "GC" wyprzedziła wszystkich konkurentów. Wypełnień tego typu nie posiada żaden inny producent.

null

Gaenial Universal Flow to materiał płynny o parametrach przewyższających materiały o konsystencji stałej

null

EverX posterior to jedyny wzmocniony włóknem szklanym materiał na rynku. Stosuje się go do odbudowy bardzo dużych ubytków. 

nullMateriał ten zapobiega złamaniom zęba, bardzo często występującym po odbudowach zwykłymi materiałami światło utwardzalnymi.

https://www.youtube.com/watch?v=7tTEP6Ec1Qw

null

SDR firmy Dentsplay (ok. 110 zł. / ml) to wg. mnie najlepszy w tej chwili półpłynny kompozyt do odbudowy ubytków na powierzchniach stycznych (między zębami). Jego zdolność do penetracji i "samoukładania się" wzdłuż ścianek ubytku daje szczelność wypełnienia i gładkość na styku ząb-materiał trudną do osiągnięcia innym materiałem.